Showing all 2 results
Samsung
Galaxy Z Fold 6 5G Renewed
SKU:
SKU-sam56900
Rated 5.00 out of 5
In stock
2,780.00 AED| Weight | 236 kg |
|---|---|
| Dimensions | 157.9 × 142.6 × 4.9 cm |
| Brand | SM-F958N; Samsung |
| Color | Black, Blue, Silver |
| Size | 205.3 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio), 8.0 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 77, 78 SA/NSA/Sub6, 8 |
| Battery | Li-Po 4400 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | Unfolded: 157.9 x 142.6 x 4.9 mmFolded: 157.9 x 72.8 x 10.6 mm |
| Display | 1080 x 2520 pixels, 120Hz, 1968 x 2184 pixels (~367 ppi density), 205.3 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio), 2600 nits (peak), 8.0 inches, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.5 inches, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Ultra Flexible Glass (UFG) Cover display: Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Front Camera | 1.22µm, 1/3″, 2.0µm Cover camera: 10 MP, 24mm (wide), 26mm (wide), 4 MP, f/1.8, f/2.2 |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| Multimedia | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2024, October 21 |
| OS | Android 14, One UI 6.1.1, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | 8-core (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 128 GB, 1TB, 256 GB, 512GB |
| Rear Camera | (wide), 1.0µm, 1.12µm, 123˚, 12mm (ultrawide), 200 MP, 3x optical zoom 12 MP, 66mm (telephoto), AF, f/1.8, f/2.2, f/2.4, OIS, OIS 10 MP, PDAF |
| Resistance | aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2), Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded) |
| Second camera | 1.22µm, 1/3″, 2.0µm Cover camera: 10 MP, 24mm (wide), 26mm (wide), 4 MP, f/1.8, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Storage | 128GB, 1TB, 256GB, 512GB |
| Storage expansion | 512GB 16GB RAM; No |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| USB | OTG, USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 1080p@30/60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 4K@30/60fps, 4K@60fps, 720p@960fps (gyro-EIS), 8K@30fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Weight | 236 g (8.32 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Wi-Fi Direct |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Galaxy S25 FE 5G Renewed
SKU:
SKU-sam53698-titanium-pink-gold-16gb-28
Rated 0 out of 5
In stock
1,899.00 AED| Weight | 218 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 × 77.6 × 8.2 cm |
| Brand | SM-S9380, SM-S938B, SM-S938B/DS, SM-S938E, SM-S938E/DS; Samsung, SM-S938N, SM-S938U, SM-S938U1, SM-S938W |
| Color | Black, Blue Shadow, Mint, Navy |
| Size | 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio), 6.9 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Display | 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio), 120Hz, 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density), 2600 nits (peak), 6.9 inches, Corning Gorilla Armor 2, DX anti-reflective coating, Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 6 |
| Front Camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, January 22 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2×4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
| Rear Camera | 0.6µm, 0.7µm, 1.12µm, 1/1.3″, 1/2.5″, 1/2.52″, 1/3.52″, 111mm (periscope telephoto), 120Ëš (ultrawide), 200 MP, 24mm (wide), 3x optical zoom 50 MP, 5x optical zoom 50 MP, 67mm (telephoto), dual pixel PDAF, f/1.7, f/1.9, f/2.4, f/3.4, multi-directional PDAF, OIS, OIS 10 MP, PDAF, Super Steady video |
| Resistance | glass back (Gorilla Glass Victus 2), Glass front (Corning Gorilla Armor 2), titanium frame (grade 5) |
| Second camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, proximity, ultrasonic) |
| SIM type | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – INT· Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) – USA· Nano-SIM + Nano-SIM – CN |
| Storage | 16GB, 256GB, 512GB |
| Storage expansion | 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM; No, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | DisplayPort 1.2, OTG, USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@30fps, 4K@30/60/120fps, 4K@30/60fps, 8K@24/30fps, gyro-EIS, HDR10+, stereo sound rec. |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Wi-Fi Direct |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page