Hardware & Components
Pc Components
Apple iPad 10th
In stock
Apple iPad 2nd Gen
In stock
| Weight | 680 kg |
|---|---|
| Dimensions | 242.8 × 189.7 × 13.4 cm |
| Battery | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Brand | 1; Samsung, iPad1 |
| Color | White |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Display | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 4:3 ratio (~132 ppi density), 768 x 1024 pixels, 9.7 inches, IPS LCD, oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Location | No |
| Officially announced | 2010, January. Released 2010, March |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8, Apple A4 (45 nm) |
| RAM | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Rear Camera | No |
| Sensors | Accelerometer |
| SIM type | No |
| Size | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 9.7 inches |
| Storage | 16GB, 32GB, 64GB |
| Storage expansion | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM; No |
| USB | 2 |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
Apple iPad 3
In stock
Apple iPad 4
In stock
Apple iPad 5th Gen
In stock
Cooling
Apple iPad 10th
In stock
Apple iPad 2nd Gen
In stock
| Weight | 680 kg |
|---|---|
| Dimensions | 242.8 × 189.7 × 13.4 cm |
| Battery | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Brand | 1; Samsung, iPad1 |
| Color | White |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Display | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 4:3 ratio (~132 ppi density), 768 x 1024 pixels, 9.7 inches, IPS LCD, oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Location | No |
| Officially announced | 2010, January. Released 2010, March |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8, Apple A4 (45 nm) |
| RAM | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Rear Camera | No |
| Sensors | Accelerometer |
| SIM type | No |
| Size | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 9.7 inches |
| Storage | 16GB, 32GB, 64GB |
| Storage expansion | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM; No |
| USB | 2 |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
Apple iPad 3
In stock
Apple iPad 4
In stock
Apple iPad 5th Gen
In stock
Hardware & Other
Apple iPad 10th
In stock
Apple iPad 2nd Gen
In stock
| Weight | 680 kg |
|---|---|
| Dimensions | 242.8 × 189.7 × 13.4 cm |
| Battery | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Brand | 1; Samsung, iPad1 |
| Color | White |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Display | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 4:3 ratio (~132 ppi density), 768 x 1024 pixels, 9.7 inches, IPS LCD, oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| Location | No |
| Officially announced | 2010, January. Released 2010, March |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A8, Apple A4 (45 nm) |
| RAM | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Rear Camera | No |
| Sensors | Accelerometer |
| SIM type | No |
| Size | 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio), 9.7 inches |
| Storage | 16GB, 32GB, 64GB |
| Storage expansion | 16GB 256MB RAM, 32GB 256MB RAM, 64GB 256MB RAM; No |
| USB | 2 |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
Apple iPad 3
In stock
Apple iPad 4
In stock
Apple iPad 5th Gen
In stock
Online store of household appliances and electronics
Then the question arises: where’s the content? Not there yet? That’s not so bad, there’s dummy copy to the rescue. But worse, what if the fish doesn’t fit in the can, the foot’s to big for the boot? Or to small? To short sentences, to many headings, images too large for the proposed design, or too small, or they fit in but it looks iffy for reasons.
A client that's unhappy for a reason is a problem, a client that's unhappy though he or her can't quite put a finger on it is worse. Chances are there wasn't collaboration, communication, and checkpoints, there wasn't a process agreed upon or specified with the granularity required. It's content strategy gone awry right from the start. If that's what you think how bout the other way around? How can you evaluate content without design? No typography, no colors, no layout, no styles, all those things that convey the important signals that go beyond the mere textual, hierarchies of information, weight, emphasis, oblique stresses, priorities, all those subtle cues that also have visual and emotional appeal to the reader.




















