Showing all 3 results
Filter by price
Filter by brands
Color
storage
128GB
Galaxy A16 4G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
439.99 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam30918
| Weight | 200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 × 77.9 × 7.9 cm |
| Brand | SM-A165F, SM-A165F/DS, SM-A165F/DSB; Samsung, SM-A165M, SM-A165M/DS |
| Color | Black, Green, White |
| Size | 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 19.5:9 ratio (~385 ppi density), 6.7 inches, 90Hz, Mohs level 5, Super AMOLED |
| Front Camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| Multimedia | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Officially announced | 2024, October 15 |
| OS | Android 14, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Mediatek Helio G99 (6 nm), Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide), (wide), 0.64µm, 1.12µm 2 MP (macro), 1/2.76″, 1/5.0″, 50 MP, AF 5 MP, f/1.8, f/2.2 |
| Resistance | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Second camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted) |
| SIM type | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 128GB, 128GB, 256GB, 256GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM; microSDXC (uses shared SIM slot) |
| TDD Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@30fps |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
Galaxy A17 4G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
699.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam86351
| Weight | 190 kg |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 × 77.9 × 7.5 cm |
| Brand | SM-A175F, SM-A175F/DS, SM-A175F/DSB; Samsung, SM-A175M, SM-A175M/DS |
| Color | Black, Gray, Light blue |
| Size | 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 19.5:9 ratio (~385 ppi density), 6.7 inches, 90Hz, Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5, Super AMOLED |
| Front Camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| Multimedia | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Officially announced | 2025, September 18 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Mediatek Helio G99 (6 nm), Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide), (wide), 0.64µm, 1.12µm 2 MP (macro), 1/2.76″, 1/5.0″, 50 MP, AF, f/1.8, f/2.2, OIS 5 MP |
| Resistance | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic back, plastic frame |
| Second camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted) |
| SIM type | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 128GB, 128GB, 256GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM; microSDXC (uses shared SIM slot) |
| TDD Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@30fps |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
Galaxy A17 5G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
699.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam80233
| Weight | 192 kg |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 × 77.9 × 7.5 cm |
| Brand | SM-A176B, SM-A176B/DS; Samsung |
| Color | Black, Blue, Gray |
| Size | 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 19.5:9 ratio (~385 ppi density), 6.7 inches, 800 nits (HBM), 90Hz, Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5, Super AMOLED |
| Front Camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| Multimedia | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Officially announced | 2025, August 06 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Exynos 1330 (5 nm), Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide), (wide), 0.64µm, 1.12µm 2 MP (macro), 1/2.76″, 1/5.0″, 50 MP, AF, f/1.8, f/2.2, OIS 5 MP |
| Resistance | fiber-reinforced plastic back, Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame |
| Second camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | · Nano-SIM· Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 128GB, 128GB, 256GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM; microSDXC (uses shared SIM slot) |
| TDD Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
