Showing all 3 results
128GB
Galaxy F56 5G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
1,399.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam68440
| Weight | 180 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162 × 77.3 × 7.2 cm |
| Brand | SM-E566B, SM-E566B/DS; Samsung |
| Color | Green, Violet |
| Size | 111.5 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio), 6.74 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 28, 3, 40, 41, 5, 78 SA/NSA/Sub6, 8 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 162 x 77.3 x 7.2 mm (6.38 x 3.04 x 0.28 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 111.5 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio), 120Hz, 19.5:9 ratio (~382 ppi density), 6.74 inches, Corning Gorilla Glass Victus+, Super AMOLED+ |
| Front Camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| GPU | Xclipse 530 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 26, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| NFC | No |
| Officially announced | 2025, May 07 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Exynos 1480 (4 nm), Octa-core (4×2.75 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide) 2 MP (macro), (wide), 50 MP, f/1.8, f/2.2, OIS 8 MP, PDAF |
| Resistance | glass back (Gorilla Glass Victus+), Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame |
| Second camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, optical), proximity |
| SIM type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM; No |
| TDD Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 26, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| USB | OTG, USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60fps, 4K@30fps, gyro-EIS, OIS, Yes |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Wi-Fi Direct |
Samsung Galaxy M56
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
SKU-sam38691
| Weight | 180 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162 × 77.3 × 7.2 cm |
| Brand | SM-M566B, SM-M566B/DS; Samsung |
| Color | Black, Light Green |
| Size | 111.5 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio), 6.74 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 28, 3, 40, 41, 5, 78 SA/NSA/Sub6, 8 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 162 x 77.3 x 7.2 mm (6.38 x 3.04 x 0.28 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 111.5 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio), 120Hz, 19.5:9 ratio (~382 ppi density), 6.74 inches, Corning Gorilla Glass Victus+, Super AMOLED+ |
| Front Camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| GPU | Xclipse 530 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 26, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| NFC | No |
| Officially announced | 2025, April 17 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Exynos 1480 (4 nm), Octa-core (4×2.75 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide) 2 MP (macro), (wide), 50 MP, f/1.8, f/2.2, OIS 8 MP, PDAF |
| Resistance | glass back (Gorilla Glass Victus+), Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame |
| Second camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, optical), proximity |
| SIM type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM; No |
| TDD Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 26, 28, 3, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| USB | OTG, USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60fps, 4K@30fps, gyro-EIS, OIS, Yes |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Wi-Fi Direct |
Samsung Galaxy Tab S10 FE
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
SKU-sam13919
| Weight | 497 kg |
|---|---|
| Dimensions | 254.3 × 165.8 × 6 cm |
| Brand | SM-X520, SM-X526, SM-X526B; Samsung |
| Color | Blue, Gray, Silver |
| Size | 10.9 inches, 344.5 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | SA/NSA/Sub6 |
| Battery | Li-Po 8000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 254.3 x 165.8 x 6 mm (10.01 x 6.53 x 0.24 in) |
| Display | 10.9 inches, 1440 x 2304 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density), 344.5 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio), 90Hz, IPS LCD, Mohs level 5 |
| Front Camera | (ultrawide), 12 MP, f/2.4 |
| GPU | Xclipse 540 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS – cellular model only |
| LTE Bands | LTE |
| Multimedia | Stylus support IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| NFC | No |
| Officially announced | 2025, April 02 |
| OS | Android 15, One UI 7 |
| Processor | Exynos 1580 (4 nm), Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-A720 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.9 GHz Cortex-A520) |
| RAM | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Rear Camera | (wide), 13 MP, f/2.0 |
| Resistance | aluminum back, aluminum frame, Glass front |
| Second camera | (ultrawide), 12 MP, f/2.4 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity (accessories only) |
| SIM type | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM; microSDXC (dedicated slot) |
| TDD Bands | LTE |
| USB | magnetic connector, USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@30fps, 4K@30fps |
| Weight | 497 g or 500 g (1.10 lb) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Wi-Fi Direct |
