Showing the single result
1TB
Galaxy Z Fold 7 5G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
6,999.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam76260
| Weight | 215 kg |
|---|---|
| Dimensions | 158.4 × 143.2 × 4.2 cm |
| Brand | SM-F966B, SM-F966B/DS, SM-F966U, SM-F966U1; Samsung |
| Color | Blue Shadow, Jet Black, Mint Green, Silver Shadow |
| Size | 204.2 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio), 8.0 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | Li-Po 4400 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| Dimensions | Unfolded: 158.4 x 143.2 x 4.2 mmFolded: 158.4 x 72.8 x 8.9 mm |
| Display | 1080 x 2520 pixels, 120Hz, 1968 x 2184 pixels (~368 ppi density), 204.2 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio), 2600 nits (peak), 422 ppi, 8.0 inches, Corning Gorilla Glass Ceramic 2 6.5 inches, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 1, Titanium plate layer for display support Cover display: Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Front Camera | 1.12µm, 1.12µm Cover camera: 10 MP, 1/3.0″, 10 MP, 18mm (ultrawide), 24mm (wide), f/2.2 |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Advanced Armor aluminum frame |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, July 09 |
| OS | Android 16, One UI 8, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2×4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Rear Camera | 0.6µm, 1.0µm, 1.4µm, 1/1.3″, 1/2.55″, 1/3.94″, 120Ëš (ultrawide), 13mm, 200 MP, 24mm (wide), 3x optical zoom 12 MP, 67mm (telephoto), dual pixel PDAF, f/1.7, f/2.2, f/2.4, multi-directional PDAF, OIS, OIS 10 MP, PDAF |
| Resistance | aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2), Glass front (Gorilla Glass Victus Ceramic 2) (folded), plastic front (unfolded) |
| Second camera | 1.12µm, 1.12µm Cover camera: 10 MP, 1/3.0″, 10 MP, 18mm (ultrawide), 24mm (wide), f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time)· Nano-SIM + Nano-SIM + multiple eSIM (max 2 at a time) |
| Storage | 1TB, 1TB, 256GB, 512GB |
| Storage expansion | 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM; No, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | OTG, USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60fps, 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS), 4K@30/60fps, 4K@60fps, 8K@30fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Wi-Fi Direct |
