Showing the single result
Filter by price
Filter by brands
Color
storage
256GB
Galaxy A16 4G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
439.99 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam30918
| Weight | 200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 × 77.9 × 7.9 cm |
| Brand | SM-A165F, SM-A165F/DS, SM-A165F/DSB; Samsung, SM-A165M, SM-A165M/DS |
| Color | Black, Green, White |
| Size | 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio), 19.5:9 ratio (~385 ppi density), 6.7 inches, 90Hz, Mohs level 5, Super AMOLED |
| Front Camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| Multimedia | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Officially announced | 2024, October 15 |
| OS | Android 14, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Mediatek Helio G99 (6 nm), Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Rear Camera | (ultrawide), (wide), 0.64µm, 1.12µm 2 MP (macro), 1/2.76″, 1/5.0″, 50 MP, AF 5 MP, f/1.8, f/2.2 |
| Resistance | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Second camera | (wide), 1.12µm, 1/3.1″, 13 MP, f/2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (side-mounted) |
| SIM type | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Storage | 128GB, 128GB, 128GB, 256GB, 256GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM; microSDXC (uses shared SIM slot) |
| TDD Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@30fps |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
