Showing all 2 results
256GB
Galaxy Z Flip7 FE 5G (Brand New)
Rated 0 out of 5
In stock
2,499.99 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam39644-1
| Weight | 187 kg |
|---|---|
| Dimensions | 165.1 × 71.9 × 6.9 cm |
| Brand | SM-F761B, SM-F761B/DS, SM-F761U; Samsung, SM-F761U1 |
| Color | Black, White |
| Size | 101.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 40, 41, 5, 66, 7, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | 4000 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mmFolded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Display | 101.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio), 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density), 120Hz, 2600 nits (peak), 3.4 inches, 306 ppi, 6.7 inches, 60Hz, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), Cover display: Super AMOLED, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 1 |
| Front Camera | 1.22µm, 1/3.0″, 10 MP, 23mm (wide), f/2.2 |
| GPU | Xclipse 940 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, July 09 |
| OS | Android 16, One UI 8, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | 10-core (1×3.2GHz Cortex-X4 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 3×2.6GHz Cortex-A720 & 4×1.95GHz Cortex-A520), Exynos 2400 (4 nm) |
| RAM | 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | 1.0µm, 1.12µm, 1/1.57″, 1/3.2″, 123Ëš (ultrawide), 13mm, 23mm (wide), 50 MP, dual pixel PDAF, f/1.8, f/2.2, OIS 12 MP |
| Resistance | aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2), plastic front (unfolded) |
| Second camera | 1.22µm, 1/3.0″, 10 MP, 23mm (wide), f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time)· Nano-SIM + multiple eSIM (max 2 at a time) |
| Storage | 256GB |
| Storage expansion | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM; No |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 1080p@60/120/240fps, 4K@30/60fps, HDR10+ |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Wi-Fi Direct |
| version | TDRA |
Galaxy Z Flip7 FE 5G Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
3,999.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam39644
| Weight | 187 kg |
|---|---|
| Dimensions | 165.1 × 71.9 × 6.9 cm |
| Brand | SM-F761B, SM-F761B/DS, SM-F761U; Samsung, SM-F761U1 |
| Color | Black, White |
| Size | 101.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 40, 41, 5, 66, 7, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | 4000 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Dimensions | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mmFolded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Display | 101.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio), 1080 x 2640 pixels (~426 ppi density), 120Hz, 2600 nits (peak), 3.4 inches, 306 ppi, 6.7 inches, 60Hz, 720 x 748 pixels (Gorilla Glass Victus 2), Cover display: Super AMOLED, Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 1 |
| Front Camera | 1.22µm, 1/3.0″, 10 MP, 23mm (wide), f/2.2 |
| GPU | Xclipse 940 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, July 09 |
| OS | Android 16, One UI 8, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | 10-core (1×3.2GHz Cortex-X4 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 3×2.6GHz Cortex-A720 & 4×1.95GHz Cortex-A520), Exynos 2400 (4 nm) |
| RAM | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | 1.0µm, 1.12µm, 1/1.57″, 1/3.2″, 123Ëš (ultrawide), 13mm, 23mm (wide), 50 MP, dual pixel PDAF, f/1.8, f/2.2, OIS 12 MP |
| Resistance | aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2), plastic front (unfolded) |
| Second camera | 1.22µm, 1/3.0″, 10 MP, 23mm (wide), f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time)· Nano-SIM + multiple eSIM (max 2 at a time) |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM; No |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 1080p@60/120/240fps, 4K@30/60fps, HDR10+ |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Wi-Fi Direct |
