Showing the single result
Filter by price
Filter by brands
Color
storage
256GB
Galaxy A56 Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
1,399.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam89821
| Weight | 198 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162.2 × 77.5 × 7.4 cm |
| Brand | SM-A5660, SM-A566B, SM-A566B/DS, SM-A566E, SM-A566E/DS, SM-A566S; Samsung, SM-A566U, SM-A566U1, SM-A566V, SM-A566W |
| Color | Graphite, Lightgray, Olive, Pink |
| Size | 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio), 6.7 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 20, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 77, 78 SA/NSA/Sub6, 8 |
| Battery | 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Dimensions | 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (6.39 x 3.05 x 0.29 in) |
| Display | 1080 x 2340 pixels, 110.2 cm2 (~87.7% screen-to-body ratio), 1200 nits (HBM), 120Hz, 19.5:9 ratio (~385 ppi density), 1900 nits (peak), 6.7 inches, Corning Gorilla Glass Victus+, HDR10+, Mohs level 5, Super AMOLED |
| Front Camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| GPU | Xclipse 540 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| Multimedia | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Officially announced | 2025, March 02 |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 6 major Android upgrades |
| Processor | Exynos 1580 (4 nm), Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-A720 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.9 GHz Cortex-A520) |
| RAM | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Rear Camera | (wide), 1.0µm, 1.12µm 5 MP (macro), 1/1.56″, 1/3.06″, 123Ëš (ultrawide), 50 MP, f/1.8, f/2.2, OIS 12 MP, PDAF |
| Resistance | aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+), Glass front (Gorilla Glass Victus+) |
| Second camera | (wide), 12 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, optical) |
| SIM type | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Storage | 128GB, 128GB, 256GB, 256GB, 256GB |
| Storage expansion | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM; No, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 17, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 4, 40, 41, 5, 66, 7, 8 |
| USB | OTG, USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps (regional availability), 4K@30fps, gyro-EIS |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| WLAN | dual-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Wi-Fi Direct |
