Showing the single result
32GB
iPhone 7 Plus Renewed
SKU:
SKU-sam27685
Rated 0 out of 5
In stock
200.00 AED| Weight | 188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 158.2 × 77.9 × 7.3 cm |
| 3G Bands | A1784, HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – A1661 |
| Battery | Li-Ion 2900 mAh, non-removable (11.1 Wh) |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Brand | 2; Samsung, 4, A1661, A1784, A1785, A1786, iPhone9 |
| Color | Black, Gold, Rose Gold, Silver |
| Dimensions | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm (6.23 x 3.07 x 0.29 in) |
| Display | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density), 3D Touch display & home button, 5.5 inches, 625 nits (typ), 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio), Ion-strengthened glass, Retina IPS LCD |
| Front Camera | 32mm (standard), 7 MP, f/2.2 |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| Location | Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 3, 30, 38, 39, 4, 40, 41 – A1661, 5, 7, 8, A1784 |
| Multimedia | AMEX certified), IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2016, September 07. Released 2016, September 16 |
| OS | iOS 10.0.1, upgradable to iOS 15.8.5 |
| Processor | Apple A10 Fusion (16 nm), Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| RAM | 128GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Rear Camera | 1/3.0″, 1/3.6″, 12 MP, 28mm (wide), 2x optical zoom, 56mm (telephoto), AF, f/1.8, f/2.8, OIS 12 MP, PDAF |
| Resistance | aluminum back, aluminum frame, Glass front (Corning-made glass) |
| Second camera | 32mm (standard), 7 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (front-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | Nano-SIM |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Storage | 128GB, 32GB, 64GB |
| Storage expansion | 128GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM; No, 32GB 3GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 3, 30, 38, 39, 4, 40, 41 – A1661, 5, 7, 8, A1784 |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Video recording | 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps, 4K@30fps, 720p@240fps |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| WLAN | dual-band, hotspot, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
