Showing the single result
Shop
iPhone 12 Mini Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
450.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Brand | 1; Samsung |
|---|---|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International |
| Battery | 5000 mAh |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3361, A3362 – cellular model only |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Bluetooth | Yes |
| Charge speed | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
| Charging | Fast charging Qi wireless charging, Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Color | Black, Blue, Green, RED, White |
| Dimensions | 168.6 x 79.9 x 10.2 mm (6.64 x 3.15 x 0.40 in) |
| Display | 1080 x 2520 pixels |
| Flash | Dual LED |
| Front Camera | 12 MP |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| HD Voice | YES |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 – A3361 – cellular model only |
| Multimedia | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| NFC | Yes |
| Processor | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| OS | iOS 15 |
| RAM | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM, 64GB |
| Rear Camera | 12 MP (Sensor-shift OIS, Autofocus) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.9 μm |
| Resistance | Water, Water, Dust; IP68 |
| Second camera | 13 MP |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| SIM type | Nano-SIM |
| Size | 1.65 inches |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| WLAN | Wi-Fi Direct |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB, 64GB |