Showing all 2 results
128GB
iPhone 7 Plus Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
200.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
SKU-sam27685
| Weight | 188 kg |
|---|---|
| Dimensions | 158.2 × 77.9 × 7.3 cm |
| 3G Bands | A1784, HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – A1661 |
| Battery | Li-Ion 2900 mAh, non-removable (11.1 Wh) |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Brand | 2; Samsung, 4, A1661, A1784, A1785, A1786, iPhone9 |
| Color | Black, Gold, Rose Gold, Silver |
| Dimensions | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm (6.23 x 3.07 x 0.29 in) |
| Display | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density), 3D Touch display & home button, 5.5 inches, 625 nits (typ), 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio), Ion-strengthened glass, Retina IPS LCD |
| Front Camera | 32mm (standard), 7 MP, f/2.2 |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| Location | Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 3, 30, 38, 39, 4, 40, 41 – A1661, 5, 7, 8, A1784 |
| Multimedia | AMEX certified), IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2016, September 07. Released 2016, September 16 |
| OS | iOS 10.0.1, upgradable to iOS 15.8.5 |
| Processor | Apple A10 Fusion (16 nm), Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| RAM | 128GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Rear Camera | 1/3.0″, 1/3.6″, 12 MP, 28mm (wide), 2x optical zoom, 56mm (telephoto), AF, f/1.8, f/2.8, OIS 12 MP, PDAF |
| Resistance | aluminum back, aluminum frame, Glass front (Corning-made glass) |
| Second camera | 32mm (standard), 7 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (front-mounted), gyro, proximity |
| SIM type | Nano-SIM |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Storage | 128GB, 32GB, 64GB |
| Storage expansion | 128GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM; No, 32GB 3GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 3, 30, 38, 39, 4, 40, 41 – A1661, 5, 7, 8, A1784 |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Video recording | 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps, 4K@30fps, 720p@240fps |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| WLAN | dual-band, hotspot, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
iPhone XS Renewed
Rated 0 out of 5
In stock
500.00 AED
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
BHK-IPH66559
| Weight | 177 kg |
|---|---|
| Dimensions | 143.6 × 70.9 × 7.7 cm |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Battery | Li-Ion 2658 mAh, non-removable (10.13 Wh) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Brand | 2; Samsung, A1920, A2097, A2098, A2100, iPhone11 |
| Color | Gold, Silver, Space Gray |
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) |
| Display | 1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density), 3D Touch, 5.8 inches, 625 nits (HBM), 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio), Dolby Vision, HDR10, Scratch-resistant glass, Super Retina OLED |
| Front Camera | (depth/biometrics sensor), 32mm (standard) SL 3D, 7 MP, f/2.2 |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Location | Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 29, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 46, 5, 66 – A2097, 7, 8 |
| Multimedia | AMEX certified), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2018, September 12. Released 2018, September 21 |
| OS | iOS 12, upgradable to iOS 18.7 |
| Processor | Apple A12 Bionic (7 nm), Hexa-core (2×2.5 GHz Vortex + 4×1.6 GHz Tempest) |
| RAM | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Rear Camera | 1.0µm, 1.4µm, 1/2.55″, 1/3.4″, 12 MP, 26mm (wide), 2x optical zoom, 52mm (telephoto), dual pixel PDAF, f/1.8, f/2.4, OIS, OIS 12 MP, PDAF |
| Resistance | glass back (Corning-made glass), Glass front (Corning-made glass), stainless steel frame |
| Second camera | (depth/biometrics sensor), 32mm (standard) SL 3D, 7 MP, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Face ID, gyro, proximity |
| SIM type | Nano-SIM + eSIM |
| Size | 5.8 inches, 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Storage | 128GB, 256GB, 64GB |
| Storage expansion | 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM; No, 64GB 4GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 29, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 46, 5, 66 – A2097, 7, 8 |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Video recording | 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@30/60fps, 4K@24/30/60fps, gyro-EIS, HDR, stereo sound rec. |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| WLAN | dual-band, hotspot, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
