Showing all 2 results
1TB
iPhone 17 Pro Renewed
SKU:
SKU-sam35500
Rated 0 out of 5
In stock
5,499.00 AED| Weight | 206 kg |
|---|---|
| Dimensions | 150 × 71.9 × 8.8 cm |
| Brand | 1, A3256, A3522, A3523, A3524; Samsung, iPhone18 |
| Color | Cosmic Orange, Deep Blue, Silver |
| Size | 6.3 inches, 96.4 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 38, 40, 41, 48, 5, 53, 66, 7, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3523, 8 |
| Battery | Market-dependent versions:· Li-Ion 3998 mAh – Nano SIM model· Li-Ion 4252 mAh – eSIM only model |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Dimensions | 150 x 71.9 x 8.8 mm (5.91 x 2.83 x 0.35 in) |
| Display | 1000 nits (typ), 1206 x 2622 pixels, 120Hz, 1600 nits (HBM), 19.5:9 ratio (~460 ppi density), 3000 nits (peak), 6.3 inches, 96.4 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio), Anti-reflective coating, Ceramic Shield 2, Dolby Vision, HDR10, LTPO Super Retina XDR OLED, Mohs level 5 |
| Front Camera | (depth/biometrics sensor), 18 MP multi-aspect, 20mm (ultrawide), f/1.9, PDAF SL 3D |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS (L1+L5), NavIC, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 42, 48, 5, 53, 66 – A3523, 7, 8 |
| Multimedia | AMEX certified), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, September 09 |
| OS | iOS 26, upgradable to iOS 26.1 |
| Processor | Apple A19 Pro (3 nm), Hexa-core (2×4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| RAM | 1TB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Rear Camera | 0.7µm, 1.22µm, 1/1.28″, 1/2.55″, 100mm (periscope telephoto), 120Ëš (ultrawide), 13mm, 24mm (wide), 3D sensor‑shift OIS, 48 MP, 4x optical zoom 48 MP, dual pixel PDAF, f/1.8, f/2.2, f/2.8, PDAF, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth), sensor-shift OIS 48 MP |
| Resistance | aluminum alloy back/ glass back (Ceramic Shield), aluminum alloy frame, Glass front (Ceramic Shield 2) |
| Second camera | (depth/biometrics sensor), 18 MP multi-aspect, 20mm (ultrawide), f/1.9, PDAF SL 3D |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Face ID, gyro, proximity |
| SIM type | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International)· eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA)· Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Storage | 1TB, 256GB, 512GB |
| Storage expansion | 1TB 12GB RAM; No, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 42, 48, 5, 53, 66 – A3523, 7, 8 |
| USB | DisplayPort, USB Type-C 3.2 Gen 2 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@25/30/60/120/240fps, 1080p@25/30/60/120fps, 3D (spatial) video/audio, 4K@24/25/30/60/100/120fps, 4K@24/25/30/60fps, Apple Log 2, Dolby Vision HDR (up to 120fps), gyro-EIS, ProRes, ProRes RAW (up to 120fps), stereo |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| WLAN | hotspot, tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
iPhone Air Renewed
SKU:
SKU-sam72946
Rated 0 out of 5
In stock
3,600.00 AED| Weight | 165 kg |
|---|---|
| Dimensions | 156.2 × 74.7 × 5.6 cm |
| Brand | 4, A3260, A3516; Samsung, A3517, A3518, iPhone18 |
| Color | Cloud White, Light Gold, Sky Blue, Space Black |
| Size | 104.9 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio), 6.5 inches |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 38, 40, 41, 48, 5, 53, 66, 7, 70, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A3517, 8 |
| Battery | Li-Ion 3149 mAh |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Dimensions | 156.2 x 74.7 x 5.6 mm (6.15 x 2.94 x 0.22 in) |
| Display | 1000 nits (typ), 104.9 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio), 120Hz, 1260 x 2736 pixels, 1600 nits (HBM), 19.5:9 ratio (~460 ppi density), 3000 nits (peak), 6.5 inches, Anti-reflective coating, Ceramic Shield 2, Dolby Vision, HDR10, LTPO Super Retina XDR OLED, Mohs level 5 |
| Front Camera | (depth/biometrics sensor), 18 MP multi-aspect, 20mm (ultrawide), f/1.9, PDAF SL 3D |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, NavIC, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 42, 48, 5, 53, 66 – A3517, 7, 8 |
| Multimedia | AMEX certified), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard |
| NFC | Yes |
| Officially announced | 2025, September 09 |
| OS | iOS 26, upgradable to iOS 26.1 |
| Processor | Apple A19 Pro (3 nm), Hexa-core (2×4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| RAM | 1TB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Rear Camera | 1.0µm, 1/1.56″, 26mm (wide), 48 MP, dual pixel PDAF, f/1.6, sensor-shift OIS |
| Resistance | glass back (Ceramic Shield), Glass front (Ceramic Shield 2), titanium frame (grade 5) |
| Second camera | (depth/biometrics sensor), 18 MP multi-aspect, 20mm (ultrawide), f/1.9, PDAF SL 3D |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Face ID, gyro, proximity |
| SIM type | eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time) |
| Storage | 1TB, 256GB, 512GB |
| Storage expansion | 1TB 12GB RAM; No, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 30, 32, 34, 38, 39, 4, 40, 41, 42, 48, 5, 53, 66 – A3517, 7, 8 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Video recording | 1080p@25/30/60/120/240fps, 1080p@25/30/60/120fps, 4K@24/25/30/60fps, Dolby Vision HDR (up to 60fps), gyro-EIS, HDR, stereo sound rec. |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| WLAN | hotspot, tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
