Showing 73–74 of 74 results
Filter by price
Filter by brands
Color
- BlackBlack 52
- BlueBlue 28
- GrayGray 4
- PinkPink 7
- SilverSilver 11
- Space GraySpace Gray 3
- WhiteWhite 20
- Alpine GreenAlpine Green 3
- Blue BlackBlue Black 1
- Coral RedCoral Red 1
- Dark GreenDark Green 6
- Deep PurpleDeep Purple 3
- GoldGold 9
- GraphiteGraphite 1
- GreenGreen 30
- Icy BlueIcy Blue 1
- LavenderLavender 5
- Light GoldLight Gold 5
- Light VioletLight Violet 1
- MidnightMidnight 1
- PurplePurple 8
- REDRED 6
- StarlightStarlight 1
- Titanium BlackTitanium Black 3
- Titanium GrayTitanium Gray 1
- Titanium SilverTitanium Silver 1
- Titanium White SilverTitanium White Silver 1
- VioletViolet 3
- YellowYellow 6
Size
- 1.65 inches 1
- 10.9 inches 1
- 102.9 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) 2
- 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) 1
- 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) 1
- 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio) 3
- 162.3 x 79 x 8.6 mm 2
- 344.5 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) 1
- 4.7 inches 1
- 5.8 inches 2
- 6.1 inches 2
- 6.5 inches 1
- 6.7 inches 2
- 6.9 inches 3
- 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) 1
- 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) 2
- 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) 2
storage
- 128GB128GB 32
- 128GB128GB 1
- 128GB128GB 1
- 1TB1TB 2
- 512GB512GB 2
- 512GB512GB 21
- 64GB64GB 6
- 64GB64GB 1
256GB
Galaxy S24 Ultra 5G (Brand New)
SKU:
SKU-sam53698-titanium-pink-gold-12gb-28
Rated 0 out of 5
In stock
2,599.00 AED| Weight | 218 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 × 77.6 × 8.2 cm |
| Brand | Samsung |
| Color | Gray, Titanium Black, Violet, Yellow |
| Size | 162.3 x 79 x 8.6 mm |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 – A1533 (GSM) |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, Yes |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Display | 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio), 120Hz, 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density), 2600 nits (peak), 6.9 inches, Corning Gorilla Armor 2, DX anti-reflective coating, Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 6 |
| Front Camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| GPU | Adreno 750 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| NFC | Yes |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2×4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Rear Camera | 0.6µm, 0.7µm, 1.12µm, 1/1.3″, 1/2.5″, 1/2.52″, 1/3.52″, 111mm (periscope telephoto), 120Ëš (ultrawide), 200 MP, 24mm (wide), 3x optical zoom 50 MP, 5x optical zoom 50 MP, 67mm (telephoto), dual pixel PDAF, f/1.7, f/1.9, f/2.4, f/3.4, multi-directional PDAF, OIS, OIS 10 MP, PDAF, Super Steady video |
| Resistance | glass back (Gorilla Glass Victus 2), Glass front (Corning Gorilla Armor 2), titanium frame (grade 5) |
| Second camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, proximity, ultrasonic) |
| SIM type | Nano-SIM + eSIM |
| Storage | 1TB, 256GB, 512GB |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | DisplayPort 1.2, OTG, USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@30fps, 4K@30/60/120fps, 4K@30/60fps, 8K@24/30fps, gyro-EIS, HDR10+, stereo sound rec. |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Wi-Fi Direct |
| version | International Version |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Galaxy S24 Ultra 5G (Brand New)
SKU:
SKU-sam53698-titanium-pink-gold-12gb-29
Rated 0 out of 5
In stock
2,799.99 AED| Weight | 218 kg |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 × 77.6 × 8.2 cm |
| Brand | Samsung |
| Color | Gray, Titanium Black, Violet, Yellow |
| Size | 162.3 x 79 x 8.6 mm |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 – A1533 (GSM) |
| 5G Bands | 1, 12, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 38, 40, 41, 5, 66, 7, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – International, 8 |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, Yes |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Display | 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio), 120Hz, 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density), 2600 nits (peak), 6.9 inches, Corning Gorilla Armor 2, DX anti-reflective coating, Dynamic LTPO AMOLED 2X, HDR10+, Mohs level 6 |
| Front Camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| GPU | Adreno 750 |
| Location | BDS, Galileo, Glonass, GPS, QZSS |
| LTE Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| Multimedia | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| NFC | Yes |
| OS | Android 15, One UI 7, up to 7 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (2×4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| RAM | 1TB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Rear Camera | 0.6µm, 0.7µm, 1.12µm, 1/1.3″, 1/2.5″, 1/2.52″, 1/3.52″, 111mm (periscope telephoto), 120Ëš (ultrawide), 200 MP, 24mm (wide), 3x optical zoom 50 MP, 5x optical zoom 50 MP, 67mm (telephoto), dual pixel PDAF, f/1.7, f/1.9, f/2.4, f/3.4, multi-directional PDAF, OIS, OIS 10 MP, PDAF, Super Steady video |
| Resistance | glass back (Gorilla Glass Victus 2), Glass front (Corning Gorilla Armor 2), titanium frame (grade 5) |
| Second camera | 1.12µm, 1/3.2″, 12 MP, 26mm (wide), dual pixel PDAF, f/2.2 |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Compass, Fingerprint (under display, gyro, proximity, ultrasonic) |
| SIM type | Nano-SIM + eSIM |
| Storage | 256GB, 512GB |
| TDD Bands | 1, 12, 13, 17, 18, 19, 2, 20, 25, 26, 28, 3, 32, 38, 39, 4, 40, 41, 5, 66 – International, 7, 8 |
| USB | DisplayPort 1.2, OTG, USB Type-C 3.2 |
| Video recording | 10-bit HDR, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@30fps, 4K@30/60/120fps, 4K@30/60fps, 8K@24/30fps, gyro-EIS, HDR10+, stereo sound rec. |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| WLAN | tri-band, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, Wi-Fi Direct |
| version | TDRA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page






